Tbilisi z początków XX wieku

23/1/2015

101195477_orig.jpg

To wspaniałe zdjęcie z początku 20. wieku to widok Tbilisi, stolicy Gruzji. Zrobione od strony Góry św. Dawida, obejmuje większość miasta położonego na równinie utworzonej przez rzekę Kura (Mt'k'vari), widoczną w górnej części zdjęcia.
Na prawym brzegu rzeki widać wzgórza, które tworzą Góry Trialeckie. W całym mieście są gruzińskie cerkwie zakończone charakterystycznymi stożkowymi kopułami.
Uważa się, że Tbilisi zostało założone w V wieku przez Vakhtanga Gorgasali, gruzińskiego władcę starożytnego królestwa znanego jako Iberia, jednakże osady istniały na tym miejscu znacznie wcześniej.
W szóstym wieku Tbilisi stało się stolicą regionu, stan ten trwał przez wieki burzliwej historii.
W 1801 gruzińskie królestwo Kartlii-Kachetii zostało wcielone do imperium rosyjskiego, a w 1991 roku w Tbilisi stało się stolicą niezależnej Gruzji.
Zdjęcie wykonał rosyjski fotograf Siergiej Michajłowicz Prokudin-Gorskij (1863-1944), który stosował specjalny proces w celu uzyskania fotografii kolorowej. W ten sposób stworzył on barwny wizualny zapis imperium rosyjskiego na początku 20 wieku. Niektóre fotografie Prokudin-Gorskiego pochodzą z okresu przed 1905 roku, ale większość jego prac to lata 1909-1915, kiedy to dzięki wsparciu cara Mikołaja II i Ministerstwa Transportu podjął on daleką podróż przez najdalsze rubieże imperium. Na Kaukazie był dwukrotnie, w 1905 roku i w 1912.