Kaplica Sykstyńska

Stworzenie Adama pędzla Michała Anioła to najlepiej znane malowidło tego artysty. Zostało ukończone w 1511 roku. Bóg, przedstawiony tu jako rosły mężczyzna z brodą, tchnie życie w Adama gestem wykorzystywanym później tysiące razy, czasem w zupełnie przyziemnych reklamach. Bóg, swobodnie ubrany, przygniata swym ciałem dość bezładną grupkę cherubinów, a także przygotowaną już do stworzenia Ewę. Ciekawe, że Daeniken nie pokusił się o zinterpretowanie tego malowidła na rzecz zaludniania Ziemi przez kosmitów. W sumie worek, z którego wychyla się Bóg, wygląda trochę jak statek kosmiczny czy dziura między wymiarami. Czy jakaś wielka kosmiczna macica…

SB7HXnA.jpg

Zwraca uwagę wyjątkowa uroda Ewy, która przy bliższym przyjrzeniu trochę przypomina Wenus Boticellego, choć jest od niej o wiele piękniejsza. Adam wydaje się smutny, jakby wizja samotnego życia na planecie wcale go nie radowała.

Michał Anioł był faktycznie wielkim malarzem, a jego fascynacja ciałem ludzkim i greckim modelem urody z pewnością przyczyniła się do jego sławy. Nawet długie konklawe upływa szybciej, gdy wzrok przesuwa się po obrazach opisujących historię ludzkości namalowanych przez Michała Anioła.