Herodes Attyk

Również bogactwo jest siłą, równie dobrą, jak mądrość i władza.
Nie może być mniej zaszczytne, skoro pobudza ludzi do działania.
Ruckerts

UJtK2I8.jpg

Herodes Attyk - sofista, urodzony w miejscowości Maraton, był pierwszym Grekiem, który dostąpił zaszczytu zasiadania w rzymskim parlamencie. Nie tym jednak wsławił się naprawdę, ale swymi dziełami literackimi (które w większości zaginęły) i tym, że był sponsorem wielu ciekawych budowli. Jedną z nich jest Odeon na zboczach Akropolu, kiedyś zadaszony, dziś otwarty, o znakomitych walorach akustycznych, nadal wykorzystywany do organizowania wielkich koncertów.

Ale miało być o Rzymie i o Herodesie. Otóż wkrótce po przeprowadzce do Rzymu stracił żonę, Aspazję. Nieukojony w żalu, wybudował dla niej grobowiec, który przypominał świątynię.

Grób, zbudowany z cegieł różnego koloru (czerwonych i żółtych), wyposażony był w szerokie schody, przedsionek z marmurowymi kolumnami i wejście prowadzące do komnaty grobowej. Całość była bardzo pięknie zdobiona, ze stiukami wokół okien.

Dziś grób umiłowanej małżonki Herodesa nie wygląda już tak okazale, choć nadal stoi przy Via Apia. Ciekawe, że grób żony jednego z najbogatszych ludzi ówczesnego Rzymu przypomina grobowce znane z Ostii.

CIEKAWOSTKI

Herodes Attyk nigdy więcej się nie ożenił, ale wieść gminna niesie, że miał ukochanego, młodzieńca imieniem Polideukes. Gdy ten zmarł przedwcześnie, Herodes nie podniósł się już po tej stracie i zmarł wkrótce potem.

Inne architektoniczne cuda Herodesa Attyka, człowieka, którego hojność przyczyniła się do bogactwa architektonicznego starożytności:

  • odeon pod ateńskim Akropolem (patrz koncert powyżej)
  • nimfeum w Olimpii
  • stadion w Delfach
  • łaźnie publiczne (termy) w Termopilach
  • akwedukt w Aleksandrii Troas i w italskim Kanusium
  • teatr w Koryncie