Artefaktura - nie bój się błędów!


DATA: 15 października 2020
TEKST:

Wczoraj sprzedałam pierwszą książkę w mojej nowej księgarni. Klientka była niezwykle cierpliwa, bo oczywiście popełniłam błąd - ustawiłam hasło do ściągania, którego system nie dostarcza. W rezultacie klientka nie mogła książki ściągnąć. Ale oczywiście jakoś się dogadałyśmy i już została zaopatrzona we wszystkie przydatne formaty ebooka.

Ta przygoda pokazała mi również, że powinnam przygotować coś w rodzaju przejrzystego poradnika na temat formatów ebooków i sposobów ich instalowania na czytniku. Oczywiście mogę się wymądrzać tylko w kwestii PC, Androida i Kindle, bo takimi systemami się posługuję. Nadal jestem jednak zupełnie surowa w sprawie Ipadów i Iphone, a także systemu operacyjnego macOS. I pewnie nie za szybko je wypróbuję.

%284%29.jpg

Dla wszystkich tych, którzy dopiero zaznajamiają się z różnymi formatami ebooków, mam radę, podobną do tej, której kiedyś, w latach osiemdziesiątych, udzielił mi mój promotor. Studiowałam wtedy na amerykańskim uniwersytecie i jednym z moich podstawowych narzędzi miał być komputer. (Mówimy o czasach, gdy nie było jeszcze Internetu - pierwszą sieć WWW uruchomiono w 1990 roku). To były trochę inne komputery, trzeba było dziurkować karty programujące, jednym słowem zabawa. A ja przyjechałam właśnie ze stanu wojennego, z UW na którym do programowania podchodzono jak do jeża.

Widząc przerażenie w moich oczach, promotor uśmiechnął się wyrozumiale i powiedział: WIESZ, MONIKA. GDY SIADASZ DO KOMPUTERA, PAMIĘTAJ, ŻE ON NIE WYBUCHA, OBOJĘTNE CO ZROBISZ.
Po czym przypomniał sobie, że przyjechałam ze wschodu Europy i dodał: NO CHYBA, ŻE WALNIESZ W NIEGO MŁOTKIEM.

Te jego słowa sprawiły, że bardzo polubiłam komputer, a potem Internet. Okazały się świetnym narzędziem do pracy i w tym roku "obchodzę" 46-lecie moich pierwszych błędów komputerowych.

Wyobrażacie sobie, ile błędów komputerowych można zrobić przez 46 lat? Dlatego pocieszam każdego, kto zabiera się do komputerowych eksperymentów: obojętne ile będziesz kombinował, trudno Ci będzie mnie przegonić w ilości popełnionych błędów.

Pozdrawiam
Monika


Facebook