2021.01.04 / Kilka uwag o formatach książek: PDF

Bardzo wygodny format dla zwykłego człowieka, bo można w nim zapisywać obraz stronic tak, jakbyśmy chcieli, aby one wyglądały na czytniku. Producent ebooka musi tylko pamiętać, że czytnik jest często mniejszy od książki drukowanej, a format nie oferuje ani zmiany układu słów, ani regulacji wielkości liter. Jeśli zatem wyda ebooka w formacie PDF, ale każda strona będzie napakowana tekstem pisanym niewielką czcionką, to czytelnik, aby przeczytać to na swoim czytniku, będzie pewnie musiał użyć lupy powiększającej.

Ale jeśli autor pliku PDF pomyśli zawczasu o potencjalnym czytelniku i wybierze sporą czcionkę i niewielki format książki (np. B5), to taki plik będzie czytelny dla większości użytkowników, nawet tych starszych i w okularach. PDF ma jeszcze jedną zaletę: dość łatwo umieścić w nim ilustracje tak, aby nie ulegały przesunięciu. Poniżej ebook w formacie PDF na czytniku Kindle.

IMG_20210104_123218205_HDR%20%28Ma%C5%82y%29.jpg

Plik w formacie PDF na czytniku Kindle

Jak widać czcionka jest trochę za mała, ale przy dobrym wzroku, lub po zastosowaniu okularów, tekst jest czytelny. Problem powstanie dopiero, gdy będziemy chcieli czytać PDFy zrobione w większym formacie - np. A4 czy gazetowym. Tu już lepiej użyć komputera lub naprawdę dużego tabletu.
Współcześni wydawcy oczywiście pamiętają o użytkownikach i tak redagują książki, aby nawet w formacie PDF nadawały się do czytania na czytnikach przenośnych. Niektóre książki jednak muszą pozostać w formacie drukowanym, jeśli chcemy zachować ich najważniejsze zalety. Mowa to o książkach z dużą ilością ilustracji o różnej wielkości i wymiarach - zwykle chodzi tu o wydawnictwa albumowe.

Etykiety: czytniki, ebooki, książki, PDF, sztuka


Facebook